nedeľa 28. augusta 2016

Sľub Paramahamsovi Vishwanandovi

„Kedykoľvek bude dharma upadať ako v dnešnej dobe a vzostupovať nespravodlivosť, vtedy sa narodím.“ – Pán Krišna, Šrímad Bhagavadgíta, 4. kapitola, 7. veršKeď Pán Krišna odovzdal Bhagavadgítu Ardžunovi, žil v čase, keď adharma (nespravodlivosť) bola na vzostupe. Démoni ako Kamsa spôsobovali pohromu a kráľovské dynastie ako línia Kuruovcov boli skazené nemorálnymi dedičmi. Preto Šrí Krišna porazil démonov a viedol Pánduovcov k víťazstvu v slávnej vojne Mahabhárate. 

V dnešných časoch tiež žijeme v dobe, ktorá je presiaknutá adharmou. Vnútorní démoni v ľuďoch sa manifestujú v skutkoch násilia, krutosti a iných negatívnych činoch. Jeden z týchto problémov, ktoré Paramahamsa Vishwananada opakovane pripomína, je násilie na zvieratách.

Tí, čo sledujete Svámídžího na Twitteri, ste videli realitu, ako sa zaobchádza so zvieratami, keď sú chované výlučne na mäso. Stav tohoto priemyslu je prinajmenšom šokujúci.
Nedávno počas Gurupúrnimy sa Paramahamsa Vishwananda v krátkosti vyjadril k tejto téme a požiadal prítomných oddaných o jednu vec, ktorá sa môže rozšíriť aj k oddaným a ľuďom po celom svete.  Prepis z Gurupúrnimy, 19. júla 2016:

SV: Jai Gurudev všetkým! Ak vás požiadam o jednu vec, dáte mi to?
Publikum: Áno. 
SV: Sľubujete? 
Publikum: Áno!
SV: Ste si istí?
Publikum: Áno! 
SV: Koľkí z vás to sľubujú? A zvyšok? [smiech]
Tá „jedna vec“, ktorú by som od vás chcel, je, aby ste šírili vegetariánstvo; šírte posolstvo, že by ľudia nemali zabíjať zvieratá. Sľubujete mi to? 
Publikum: Áno!
SV: Dobre!
Publikum: [tlieskanie] Hari Bol!
SV: Pre uspokojenie chute vlastného jazyka podporujú ľudské bytosti násilie na zvieratách. Je skutočne smutné to vidieť. Ak chcete mier, najprv musíme zmeniť  myseľ, však? A zmeniť myseľ nie je jednoduchá vec, ale môžeme to urobiť ľahko tak, že ovládneme zmysly. Ako Bhagaván Krišna hovorí v Gíte, ak chcete ovládnuť myseľ, začnite ovládnutím zmyslov. Začnite teda do seba vkladať sattvické jedlo a podporujte ľudí, aby sa stali vegetariánmi. A takto sa táto zmena odrazí na mysli. 
Aj na to, čo do seba vkladáte myseľ veľmi reaguje. Toľko násilia na tomto svete je kvôli tomu, čo konzumujeme. Zatiaľ čo ľudia, ktorí sú vegetariáni, nemajú toľko agresivity v sebe. Sú pokojnejší a miernejší. Tu môžete jasne vidieť, ako človek môže zmeniť svoj stav mysle a ako môže zmeniť spôsob svojho zmýšľania pre lepší svet, pre svetový mier a lásku. Teda ktokoľvek ešte nie je vegetarián, prosím, staňte sa vegetariánom.Odhadujem, že vy všetci nimi ste, však?
Publikum: Áno.
SV: Dobre. Teraz, dali ste mi sľub, je to tak?
Publikum: Áno!
SV: Dúfam, že nebudem musieť za vami prísť a šťuchnúť vás. Nuž, Matka Príroda urobí tú prácu za mňa. Je lepšie, ak to urobíte sami, pretože, ak to urobí ona, ona má svoje spôsoby. Májá déví je veľmi mocná. Všetci o nej viete, však? Nedovoľte jej, aby si vás našla. Zmeňte sa, kvôli tomuto sľubu, čo ste mi práve dali! Uvidíte, že k vám príde dobro. 
Poputuje k vám požehnanie Matky Prírody a spolu s tým milosť a požehnanie Giridháridžího, pretože je veľkým ochrancom zvierat. Mnohokrát na seba Pán zobral podobu zvieraťa, však? Dnes večer sme videli Devi Rani, Bhavani a Shena predviesť tanečné vystúpenie o manifestáciách Mahá Višnua: Matsja, Kúrma, Varáha a Narasimha. Oni všetci boli zvieratami.
Vaše telo je chrámom, kde samotný Pán prebýva so všetkou jeho veľkoleposťou a jeho láskou. Pripomeňme všetkým túto posvätnosť a udržujme si zdravé telo.
Tak to je jedna vec, o ktorú vás žiadam. To je celé. Nič iné.
Jai Gurudev!
Tým, že sa človek stane vegetariánom/vegánom a bude propagovať prijatie bezmäsitej stravy, okamžite pomáha svetu vyliečiť sa a pozitívne sa transformovať. Prospech pre človeka a svet ako celku je impozantný. Tu je niekoľko faktov (referencie pozri nižšie):
V správe Organizácie Spojených Národov z roku 2006 je uvedené, že chov zvierat generuje viac skleníkových plynov, než všetky autá a nákladné autá na svete spoločne.1 Odhady na objem vody, ktorá je potrebná na produkciu kila hovädzieho sa líšia medzi 13 000 litrov2 až 100 000 litrov3. Akékoľvek číslo použijeme, škoda je zjavná, keď vezmeme do úvahy, že na produkciu kila pšenice je potrebných 1 000 až 
2 000 litrov vody.


Niekoľko štúdií ukazuje, že rastlinná strava zvyšuje metabolizmus tela, čo spôsobuje, že  telo páli kalórie o 16% rýchlejšie než telo, ktorého strava sa skladá z mäsa po aspoň prvé 3 hodiny po jedle.4  Kiež všetci oddaní Paramahamsu Šrí Svámího Vishwanandu šíria vegetariánstvo a vegánstvo, aby pomohli pozdvihnúť Zem a jej ľudí. Jai Gurudev!„Pre nastolenie dobra, zničenie tých, ktorí páchajú zlo, pre dosadenie práva na trón sa z času na čas rodím.“ – Pán Krišna, Šrímad Bhagavadgíta, 4. kapitola, 7. verš


Referencie


1. „Dobytok - veľká hrozba životného prostredia,” Organizácia Spojených Národov, Časté otázky, Newsroom, 29. novembra, 2006:http://www.fao.org/newsroom/en/news/2006/1000448/index.html
2. Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo, 22. marca 2007. Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo nalieha na zaoberanie sa nedostatkom vody. Rím. http://www.fao.org/newsroom/en/news/2007/1000520/index.Html(externý link)
3. Pimental, D., Houser, J., Preiss, E., White, O., Fang, O., Mesnick, L., Barsky, T., Tariche, J.S. a Alpert, S. 1997. Zdroje vody: Poľnohospodárstvo, životné prostrednie a spoločnosť. Bioscience. 47 (2), 97-106.
4. Saunders, Kerrie K. 2003. Vegánska strava/dieta ako prevencia chronických ochorení. New York, NY: Lantern Books
5.Thorogood M, Mann J, Appleby P, McPherson K. Riziko úmrtia na rakovinu a ischemickú chorobu srdca u ľudí, ktorí jedia a nejedia mäso. Br Med J. 1994;308:1667-1670.
6. Chang-Claude J, Frentzel-Beyme R, Eilber U. Vzorce úmrtnosti nemeckých vegetariánov po 11 rokoch pozorovania. Epidemiológia. 1992;3:395-401.
7. Chang-Claude J, Frentzel-Beyme R. Diétne a životosprávne determinanty úmrtnosti medzi nemeckými vegetariánmi. Int J Epidemiol. 1993;22:228-236.
Fakty a referencie nájdete na: https://www.downtoearth.org/go-veggie/environment/top-10-reasons and http://www.pcrm.org/health/diets/vegdiets/vegetarian-foods-powerful-for-health

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára