utorok 21. novembra 2017

Jogové kruhy


Miestnosťou sa rozlieha radostný smiech a dobrá nálada je takmer hmatateľná. Ľudia sú uvoľnení, otvorení, sami sebou a zdieľajú svoje myšlienky, pocity. Rodinná atmosféra, kde má človek k človeku blízko a srdce sa nebojí milovať. Toto je výsledok dlhodobého hľadania, diskutovania a spomínania si na to, čo nás priviedlo na cestu jogy.
Joga sa v dnešnom svete spája najčastejšie s fyzickým cvičením, akrobatickými ásanami a častokrát s extrémnymi názormi alebo praktikami. To môže spôsobovať, prečo si “nováčik”, ktorý sa s jogou chce zoznámiť povie, že to nie je nič pre neho. Keď sa stretne s niekým, kto kráča cestou jogy už nejaký čas, mnohé z jeho života sa mu zdá prehnané a môže cítiť dokonca aj neistotu v sebe či to zvládne. Ale úprimne… tak ako si na naše jogové začiatky spomíname my, neboli sme nijako konfrontovaní s diétou, vegánstvom, pôstmi, náročnými duchovnými praktikami, modlitbami a už vôbec s duchovným učiteľom. Rodinná priateľská atmosféra ľudí, ktorí otvárajú témy, na ktoré sa účastníci cítia pripravení je základom. Právo povedať nie, toto nie je nič pre mňa a nikto ma za to neodsúdi je priam výsadou. Práve v Jogových kruhoch si toto môžeme dovoliť. Všetci hľadáme a navzájom sa inšpirujeme, potiahneme a dotkneme tém, o ktorých sme možno ani len netušili, že existujú. Nie vždy je naša rodina, pracovné prostredie ideálne na otváranie tém, ktoré vyžadujú otvorenosť, toleranciu a láskavé zdieľanie. Tí, ktorí sú už na ceste jogy nejaký čas môžu mať veľmi zodpovedný prístup ku svojej duchovnej praxi, zmenili veľa na svojom životnom štýle, možno vymenili priateľov alebo sa dali oficiálne iniciovať do Šrí Vaišnava línie ako oddaní Paramahamsu Vishwanandu. Cestujú po svete, aby sa s ním stretli, prípadne navštevovali udalosti a podujatia Bhakti Margy. V tomto organizačnom zhone často nie je priestor na len také obyčajné bytie, smiech a uvoľnenie sa v kruhu svojej duchovnej rodiny.
A preto sú Jogové kruhy miestom, kde sa v ideálnom prípade stretávajú oddaní, nasledovníci a sympatizanti Paramahamsu Vishwanandu. Sú to práve oni, ktorých Paramahamsa Vishwananda inšpiruje a majú túžbu tento poklad, ktorý objavili prežívať spolu navzájom a zároveň sa oň podeliť s tými, ktorí ešte len hľadajú. Vlastným príkladom životného štýlu, úctivým a láskavým správaním jeden k druhému a optimistickým pohľadom na svet dokážu inšpirovať a meniť životy mnohých iných hľadajúcich. V každom kraji sa Jogové kruhy usporadúvajú 1-krát mesačne, čo je uvoľnené tempo a zároveň dáva priestor na to, aby sme si chýbali a tešili sa na opätovné stretnutie. Program si zvolí každý kraj samostatne podľa toho o čo je záujem. Pre spoločné naladenie a očistu od vonkajších disharmonických vplyvov bežného života začíname stretnutie OM Chantingom a po absolvovaní aktivít, ktoré sme si vybrali ukončujeme stretnutie spoločným cvičením Atma Kriya Yogy.
Program z ktorého si vyberáme je veľmi pestrý, zahŕňa duchovné praktiky Sádhany, spievanie mantier a kirtanu, meditácie, džapa prechádzky alebo turistiku, čítanie komentárov z védskych spisov alebo otázok a odpovedí zo série kníh Len Láska, prednášky o stravovaní ale aj praktické workšopy, na ktorých dáme teóriu do praxe.
Kraj od kraja sa Jogové kruhy môžú veľmi odlišovať a kým v jednom kraji môžete zažiť turistiku a veľa pobytov v prírode s meditáciami, v inom sa bude vášnivo spievať, hrať a tancovať, a ďalšom sa objedná pizza a zahĺbite sa do porozumenia a uchopenia posvätných spisov tak, aby ste túto múdrosť dokázať aplikovať vo svojom živote….
Preto neváhajte so sebou priniesť svojich priateľov, známych a iných hľadajúcich a ukázať im, že joga nie je len o prísnej askéze a pravidlách, ale aj o radosti zo života a zdieľaní lásky v akejkoľvek forme!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára