utorok 31. októbra 2017

Super Devotee Retreat


Počas tohto roka sa Bhakti Marga Slovensko prezentovala verejnosti navonok skutočne nepretržite. Za každou akciou je nedoceniteľne veľká séva – nezištná pomoc, práca mnohých nasledovníkov a oddaných Paramahamsu Vishwanandu, nášho satgurua. Je len málo príležitostí, kedy sa stretávame ako rodina, aby sme zdieľali našu spoločnú duchovnú cestu a rástli spolu smerom dovnútra, prípadne sa vzdelávali. Avšak o to intenzívnejšie takéto stretnutia prebiehajú. 


Počas jedného októbrového víkendu privítala slovenská rodina Bhakti Margy Svámího Vishwakurunandhananandu, aby pod jeho vedením s gurudžího požehnaním zažila Super devotee retreat alias Pobyt pre dokonalého oddaného v obci Zázrivá na severe Slovenska. Tento pobyt bol určený iba pre tých, ktorí sa rozhodli nasledovať gurudžího učenie a poslanie a stať sa súčasťou jeho vaišnava línie ako „oddaní“ podľa novej duchovnej hierarchie rádu Bhakti Margy. 


Svámídží hneď v úvode inicioval prvých štyroch úplne nových „oddaných“ a následne krátkym doplnkom už v minulosti iniciovaných džal brahmačáriov (toto pomenovanie už zaniklo). Iniciáciou do stavu oddaného sme nadobudli identitu vaišnava v Šrí sampradáji, a teda sme formálne prijali vieru hinduizmu. Neostalo pri formalitách a celé ďalšie pokračovanie pobytu sme sa úpenlivo školili a spoznávali sa s našou novou identitou. Od histórie cez filozofiu, náboženstvo, sväté písma, všetky dôležité fakty o Paramahamsovi Vishwanandovi, jeho poslaní, učení a Bhakti Marge až po veľmi praktické pravidlá a odporúčania pre každodenný život. Svámídží pokojne, s trpezlivosťou a láskou odpovedal na všetky naše otázky a viedol nás k plnému pochopeniu a precíteniu hĺbky a krásy cesty, ktorú sme si vybrali – cesty lásky a oddanosti, cesty bhakti.


Každé ráno sme sa stretávali pri rannej púdži a v sobotu večer vypukla mocná noc Krišnu – Karthik night. Tradične sa táto noc oslavuje 12 hodín, my sme zvolili kratšiu, polovičnú verziu, aby sme ráno opäť mohli zasadnúť k našim zošitom… Karthik night začala nádherným abhišékamom k Rádhe a Krišnovi a po zapálení veľkej olejovej lampy predstavujúcej Krišnu sa začala veľká zábava. Kapela spustila kírtan v tanečných rytmoch, Svámídží vytiahol všetkých chlapov do úvodného kruhového tanca a bubnov sa pre zmenu museli chytiť ženy. Muži a ženy sa striedali v kruhových tancoch a nechýbal ani paličkový tanec, ako ho poznáme z ášramu Shree Peetha Nilaya. Radosť, spontánnosť a detská hravosť tancujúcich s Krišnom napĺňali naše srdcia láskou, až sme sa napokon stretli v jednom veľkom spoločnom kruhu a užívali si posledné dve hodiny bláznivej kírtan disco párty.


Nedeľa začínala sviatočne, hneď po rannej púdži Svámídží pokrstil slovenský preklad krásnej ilustrovanej knihy Malý gurudží vydanej Bhakti Margou. Po posledných hodinách školenia sme sa všetci stretli pri rozdávaní darčekov a rozlúčili sa aj so slzami v očiach, aj so smiechom. Krásne unavení ešte dlho budeme čerpať zo stretnutia s tak nádhernou bytosťou, akou Svámí Vishwakurunandhanananda bezpochyby je. Prišiel, aby sme sa takto cez neho mohli stretnúť s naším milovaným satguruom, Paramahamsom Vishwanandom. Svámídží odovzdal svoj život jeho poslaniu a nám ostáva len ďakovať… a učiť sa. 


Teraz je na nás, aby sme toto požehnanie, toto svetlo šírili a rozdávali ďalej. Aby láska, ktorá z tohto nekonečného zdroja cez nás prúdi, vyžarovala všade naokolo. Vaišnava v gurudžího línii je ten, ktorý sa ráno zobudí a jeho prvá myšlienka patrí satguruovi Paramahamsovi Vishwanandovi. Usmeje sa, zaleje ho láska a s touto láskou ako s modlitbou v srdci koná každú činnosť. Postará sa o svoje telo ako o Boží chrám, venuje sa svojej sádhane, svojej rodine, biologickej i duchovnej, svojej práci a séve a vo svojej mysli a v srdci je tu vždy pre druhých, stáva sa nástrojom gurudžího poslania a neustále mu slúži. Vaišnava je ten, ktorého srdce a myseľ sú otvorené pre každú bytosť tohto sveta, prijíma iba vegetariánsku stravu, je chodiacou pochodňou mieru a nenásilia. Vaišnava je omnoho viac a cesta k tejto dokonalosti oddaného sa nám týmto víkendom naplno otvorila. Je to nesmierne požehnanie a s ním prichádza aj veľká zodpovednosť a každodenná práca na sebe. Nech nás gurudéva vedie vo svojej milosti. Džai gurudév. 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára